Co my tu mamy… – czyli o hufcowych książkach słów kilka

„Być dzielnym i umieć się różnić. Szkice o Aleksandrze Kamińskim” Andrzeja Janowskiego jest idealną lekturą dla każdego początkującego instruktora. Chwytając po tę książkę spodziewałam się zwykłej biografii A. Kamińskiego zawierającej jedynie suche fakty, znalazłam natomiast nie tylko dotąd nieznane mi ciekawe wydarzenia z jego życia, ale i inspirację do samodoskonalenia się i dążeniu do bycia dobrym wychowawcą. Trudno jest napisać wiele o tej książce nie zdradzając przy tym tego co czyni ją tak wyjątkową. Z całą pewnością jest książką wartą uwagi w drodze do ustalenia prawidłowego kierunku igły naszego kompasu wewnętrznego. Serdecznie zachęcam starszych harcerzy i instruktorów hufca, którzy nie mieli jeszcze przyjemności do sięgnięcia po tę pozycję w naszej hufcowej bibliotece.

„Obrzędowy piec chytrego kota” Marka Kudasiewicza jest książką, z którą każdy drużynowy, prędzej czy później ma do czynienia. Nie da się jej streścić, gdyż jej zawartość jest bardzo niejednolita. Jak sam tytuł wskazuje, tematem, którego dotyczy jest obrzędowość, którą stosujemy na wielu płaszczyznach w naszych drużynach. Drużynowy otwierający nową drużynę może czerpać garściami przy tworzeniu obrzędowości, nadając jej niepowtarzalny charakter; drużynowi istniejących już drużyn mogą znaleźć inspirację dla nowych tradycji i przypomnieć sobie dlaczego właściwie obrzędowość odgrywa tak wielką rolę w integracji członków drużyny a dla przybocznych i zastępowych może być kluczem do zrozumienia istoty zwyczajów panujących w drużynie/zastępie.

„Wilk który nigdy nie śpi” Waltera Hansena był wyjątkową lekturą, nie tylko dlatego, że jest jedną z lepszych książek przybliżających życie BP, ale przede wszystkim dlatego, że nazwą mojej drużyny jest Impeesa – czyli właśnie wilk, który nigdy nie śpi. Mimo braku obiektywności przy ocenie pierwszego scouta i wyidealizowaniu go, postanowiłam dodać tę książkę do obrzędowości drużyny jako obowiązkową lekturę każdego członka „Impeesy”. Jest ciekawą pozycją dla każdego harcerza chcącego bliżej poznać idee przyświecające Robertowi Baden-Powellowi przy zakładaniu ruchu scoutowego. Każdy harcerz na swojej ścieżce poznaje fragmenty z biografii BP, przeczytanie tej książki z pewnością poszerzy zdobytą już na jego temat wiedzę, być może nawet zainspiruje czytelnika do dalszych poszukiwań ciekawostek o Impeesie.

Kategorie: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress